Hazai gyártói hírek

Csökkent a Mapei forgalma az első fél évben, bővíti kapacitását és termékpalettáját a Szeplast Zrt., termékfázisba lépett az új magyar fűtési rendszer.

2023. július 28.

Az első fél évben csökkent a Mapei forgalma, de a másodikban növekedésre számít a cég

Budapest, 2023. július 18., kedd (MTI) - Az egy évvel korábbihoz képest 3,4 százalékkal 16 milliárd forintra csökkent az építőipari ragasztókat, segédanyagokat és szigetelő rendszereket gyártó Mapei belföldi forgalma az év első hat hónapjában - adta hírül a cég július 18-án.

A kapcsolódó közleményében a Mapei arról is beszámolt, hogy az első fél évi export  322 millió forint volt, megegyezett az előző évi adattal. A közlemény idézte Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgató szavait, aki elmondta: "bár csökkent az árbevétel, a csökkenés mértéke a második negyedévben csaknem felére lassult az előző negyedévihez képest, ezért elégedettek vagyunk."

A szakember szerint a forgalomcsökkenés mérséklődése jelentős részben a piaci körülmények javulásának köszönhető. A szezonális hatásoknak köszönhetően csökkent a lakosság rezsiköltsége, ami kismértékben élénkítette a felújítási és építési kedvet. Az év további részének kilátásait illetően Markovich Béla elmondta: "idén nem számítunk jelentős javulásra az építőiparban. A csok szigorítása miatti hajrá hozhat némi élénkülést az év második felében, azonban ez várhatóan nem befolyásolja jelentősen a trendet. A nehéz helyzet ellenére a vállalat bizakodó és a terveinek megfelelő növekedéssel számol az év végére."

A cég korábbi közleményében 6 százalékot meghaladó árbevétel-növekedéssel számolt 2023-ra. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a 240 munkavállalót foglalkoztató társaság árbevétele tavaly 34 milliárd forint fölé nőtt a megelőző évi 28 milliárdról, adózott eredménye szinte megegyezett a két évben, 2,8 milliárd forint körül alakult.

Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgató egy korábbi sajtóeseményen

Bővíti kapacitását és termékpalettáját a Szeplast Zrt.

Uniós támogatással több mint 1,3 milliárd forintos beruházással bővíti termelőkapacitását és termékpalettáját a PVC-granulátumokat és -porkeverékeket gyártó szegedi Szeplast Zrt. - adta közre a vállalkozás július 23-án. A 2024 őszére elkészülő, 1,386 milliárd forintos projekt költségeiből 632 millió forintot fedez feltételesen vissza nem térítendő támogatás.

A Szeplast Zrt. stratégiai célja az éves szinten legalább 20-30 ezer tonna kompoundált granulátumot előállító, az iparági standardok szerinti felső-középkategóriás vállalatméret elérése. A vállalkozás az évek során négy PVC-granulátumot gyártó sora közül hármat cserélt új berendezésre, a projekt során ez a negyediknél is megtörténik. Ezzel a cég kapacitása 15 ezer tonna fölé emelkedik, az iparági technológia élvonalába tartozó berendezés üzemeltetése és karbantartása pedig egyszerűbb, mint a régebbié.

A fejlesztés részeként a cég új típusú, innovatív műanyaggranulátum-alapanyag gyártásához szükséges berendezéseket is üzembe állít. A többi közt az ipari kisfeszültségű kábelekben és az épülethuzalokban - környezetvédelmi és biztonsági okokból - a PVC helyettesítésére használt HFFR előállítása révén a vállalkozás több lábon áll majd, és a gyártókapacitás bővítése is hozzájárul a növekedéshez.

Az új eszközök alkalmasak lesznek a digitális gyártásközi minőségellenőrzésre is, ami - leginkább a selejt mennyiségét csökkentve - gyors reagálású gyártásközi ellenőrzési folyamatot tesz lehetővé.

A Szeplast Zrt. bővíti raktárkapacitását: a gyártócsarnokot körülvevő területet nyitott-fedett tárolóvá alakítják, és olyan alapanyagtároló-silókat helyeznek üzembe, amelyek alkalmasak az ömlesztett alapanyagok fogadására. Így csökken a felhasznált csomagolóanyagok mennyisége, az alapanyag pedig automatikusan továbbítható lesz a felhasználás helyére. A beruházás részeként korszerűsítik a szegedi Vass Mátyás úton található telephely alapinfrastruktúráját, felújítják, bővítik az utakat, az elektromos hálózatot, napelemes rendszert telepítenek és korszerű tűzjelző rendszert építenek ki.

Az 1992-ben alapított, a nyilvánosan elérhető cégadatok szerint közvetve, illetve közvetlenül magyar magánszemélyek tulajdonában álló, 45 alkalmazottat foglalkoztató Szeplast Zrt. értékesítésből származó tavalyi nettó árbevétele 19,147 millió euró (a beszámolóban használt árfolyamon 7,664 milliárd forint) volt, ami mintegy 7 százalékkal maradt el a 2021-estől. A vállalkozás forgalmának csaknem kétharmadát teszi ki az export, termékeit 18 országban értékesíti, csaknem 250 műanyag-feldolgozással foglalkozó visszatérő vevőjének. Legnagyobb külföldi partnerei az EU-n belül - Romániában, Cseh- és Horvátországban -, valamint Szerbiában működnek. A cég adózott eredménye 2021-ben meghaladta a 2 millió eurót (800 millió forintot), tavaly 83 ezer euró (33,2 millió forint) volt.

Termékfázisba lépett az új magyar fűtési rendszer

Termékfázisba lépett és már rendelhető a magyar gyártónál az utóbbi évek egyik globálisan is páratlan épületgépészeti fejlesztése, amely hazai innováción alapszik: az EGW Technologies által gyártott fűtőüveg az ablakfelületeket használja hőleadóként - adta hírül az EGW Investment Kft.

Az EGW megoldásának lényege, hogy a hőleadó felület maga az üveg, így a fűteni kívánt épületben nincs szükség más fűtési célú gépészeti berendezésre, vagy a szokásos hőleadó felületekre - radiátorok, becsövezett padló- és falfűtés, fűtőpanelek - ismertette a gyártó cég vezetője. Szentesi László hozzátette: hálózati áramon kívül, kizárólagos fűtési megoldásként használva az EGW-nél mindössze a fűtendő alapterület 20-30 százalékát kitevő üvegfelületre van szükség, ami egy újabb épületben szinte mindig adott.

Az infrasugárzóként is működő rendszer hatásfoka összevethető a legkorszerűbb fűtési technológiákkal, amit a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának 2022-es, tudományos igényű laborvizsgálata is igazol. A kifejezetten környezetbarát megoldás bármilyen szokásos módon szabályozható, méri a páratartalmat és a hőmérsékletet, így saját okosotthon-szoftvere is alkalmas a szellőzés, a klíma, vagy az árnyékolástechnika távoli vagy automatikus vezérlésére.

Szentesi László rámutatott, hogy ez a fűtőfelület semmiben nem változtatja meg a nyílászárók működését, tehát továbbra is nyitható marad, kerülhet rá redőny, az üveg nem tükröz, az átlátszóságát sem befolyásolja. Az EnerGoWindow egy veszprémi gyárban készül. A termék kifejlesztése és a gyártás elindítása mintegy 100 millió forintba került.

Az EGW Investment Kft.-t 2022. december 27-én alapította mikrovállalkozásként Szentesi László. A cég idei évre tervezett árbevétele 400-500 millió forint.

Forrás: MTI

Fotók: Mapei.com, Unsplash.com, Egwtechnologies.com

Ajánló a Magyar Építő Fórum legújabb számából


Lapunk ezúttal is megkérdezte az építőgép forgalmazó és gépkölcsönző szektorban működő nagyvállalatok vezetőit, hogyan értékelik az elmúlt évet és mit várnak 2024-től. 

A világ legjelentősebb építőipari gépkiállításai közül messze az INTERMAT az, amelyik a leghosszabb múltra tekint vissza.Előzetes körkép és gyártói információk. 

2024. évi várakozások az építőiparban. ÉVOSZ: a rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül.

Impresszum Előfizetés Médiaajánlat Adatvédelem Süti beállítások

Brand Content Kft. 2022 ©